Główna  /  Pielgrzymki  /  Zagraniczne

Gruzja - Armenia 17-28.08.2024

Gruzja / Armenia / Batumi

Gruzja - Armenia 17-28.08.2024

LISTA REZERWOWA

Profil: pielgrzymka, zagraniczne

Cena: 2 800 zł + 700 €

Rezerwuj Zapytaj o ofertę

Zadzwoń

  • tel. 882 114 244

Opis:

UWAGA:

Po rezerwacji prosimy o wpłatę zaliczki w wysokości 2800 zł. na konto Biura Arka - 82 1020 4476 0000 8102 0377 6051

 Pozostałą kwotę 700 Euro zabieramy ze sobą i wpłacamy przewodnikowi w Gruzji. 

 

Opiekun duchowy: ks. Radosław Piotrowski 

 

Stolica Gruzji jest unikatowa. Tbilisi położone jest na kilku górskich wzgórzach, na które schodami wkradają się stare dzielnice miasta. Przez Tbilisi przepływa  rzeka Mtkwari z malowniczymi skalistymi brzegami, nad która wznosi się największa świątynia gruzińska – Kościół Świętej Trójcy (Cminda Sameba). Stare Miasto- historyczne centrum Tbilisi. 

W cenie:

Wszystko w cenie, u nas nic więcej nie dopłacasz:

bilet lotniczy,

transport na terenie Gruzji i Armenii,

- zakwaterowanie w hotelach 3*** w pok. 2os.,

- wyżywienie H/B (śniadania i obiadokolacje),

- ubezpieczenie KL, NNW rozszerzone o choroby przewlekłe i Covid-19 (zachorowanie i kwarantanna),

- koszty zwiedzania wg programu, przewodnik z jęz. polskim,

- zestaw słuchawkowy tour guide,

Uwagi:

Uwagi:

– Bagaż lotniczy – mały bagaż podręczny o wymiarach 55 x 40 x 23 cm – do 8 kg. Bagaż główny (rejestrowany) do 23 kg.

– Przy wylotach do Gruzji i Armenii wymaganym dokumentem jest paszport, który musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty planowanego powrotu.

– Kolejność odwiedzanych miejsc może ulec zmianie.

– Zapewniamy opiekę duszpasterską oraz codzienną Mszę św.

– Wylot z Warszawy Okęcie

– Cena nie uwzględnia dodatkowych napojów do obiadokolacji  oraz transferu na/z lotnisko w Polsce.   

Dodatkowe informacje:

– Prosimy zapoznać się z Ogólnymi warunkami uczestnictwa w Imprezach Turystycznych.
– Informujemy o prawie do rozwiązania przez podróżnego umowy o udział w imprezie turystycznej w każdym momencie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej z zastrzeżeniem § 5, ust. 3 i 4 Ogólnych warunków uczestnictwa w Imprezach Turystycznych.

– Informujemy o możliwości zawarcia umowy ubezpieczeniowej od kosztów rezygnacji z imprezy (w wariancie 100%) do 6 dni od daty zawarcia Umowy.

Plan:

Dzień 1 17.08.2024 - sobota

Dzień 1

17.08.2024 - sobota
Zbiórka uczestników wyjazdu na lotnisku w Warszawy przy kaplicy lotniskowej o godz. 20:00. Odprawa bagażowa. Wylot o 22:40 ( lot z przesiadką w Stambule).
Dzień 2 18.08.2024 - niedziela

Dzień 2

18.08.2024 - niedziela
Po lądowaniu (planowo 04:25) transfer do hotelu położonego w Tbilisi na odpoczynek. W okolicy południa przejazd do centrum miasta na zwiedzanie. Tbilisi jest uważane za jedno z najstarszych miast regionu – szacuje się, ze zostało założone na przełomie IV i III tysiąclecia p.n.e. W czasie naszego pobytu w stolicy Gruzji zobaczymy m. in.: Świątynię Metechi, carskie łaźnie oraz katedrę Sioni. Wjedziemy kolejką linową pod twierdzę Narikala, skąd rozpościera się piękna panorama miasta będziemy również na wzgórzu św. Eliasza, gdzie w 2004 roku konsekrowano nowy sobór katedralny pw. Świętej Trójcy - siedziba Katolikosa - Patriarchy Gruzji. Powrót do hotelu.
Dzień 3 19.08.2024 - poniedziałek

Dzień 3

19.08.2024 - poniedziałek
Po śniadaniu wyjazd na Gruzińską Drogę Wojenną. Szlak, którym będziemy podążać był już znany w starożytności jako najdogodniejsza przeprawa przez Kaukaz. Najwyższym punktem na całej trasie – przez, który również przejedziemy, jest Przełęcz Krzyżowa (2379 m n.p.m.). Obecna nazwa trasy łączącej Tbilisi z Władykaukazem pochodzi z XIX wieku, kiedy Rosjanie znacząco ją przebudowali dla celów wojskowych. Na trasie przejazdu zobaczymy m. in. twierdzę Ananuri, ośrodek narciarski Gudauri, Górę Kazbek (5033 m n.p.m.) oraz kościół Cminda Sameba (wjazd jeepami pod kościół położony na wysokości około 2170 m n.p.m.). Po wyczerpaniu programu przejazd do restauracji na typową gruzińską suprę – możliwość spróbowania lokalnych przysmaków oraz wina, a także posłuchania tradycyjnej muzyki. Powrót na nocleg do Tbilisi.
Dzień 4 20.08.2024 - wtorek

Dzień 4

20.08.2024 - wtorek
Dzień przeznaczony na poznawanie Kachetii – regionu uważanego za jeden z piękniejszych w całej Gruzji. Na każdym kroku można tutaj spotkać winnice, zabytkowe obiekty oraz wspaniałe widoki. W czasie naszego pobytu w tym regionie udamy się do klasztoru Bodbe - miejsca pochówku św. Nino – patronki Gruzji, która nawróciła kraj na chrześcijaństwo w IV w. Zobaczymy również Signagi – urokliwe miasteczko uważane za najbardziej romantyczne w całej Gruzji, leżące nad Doliną Alazańską na tle ośnieżonych szczytów Wielkiego Kaukazu Będąc w Kachetii będziemy mieli okazję spróbować lokalnego wina jak i czurczcheli – tzw. „gruzińskiej kiełbasy” produkowanej z orzechów oraz soku z winogron. Powrót do hotelu z dnia poprzedniego.
Dzień 5 21.08.2024 - środa

Dzień 5

21.08.2024 - środa
Tego dnia po śniadaniu opuścimy hotel i będziemy się kierować w stronę granicy gruzińsko-armeńskiej. Po przekroczeniu tej granicy odwiedzimy klasztor Sanahin. Klasztor powstał w duchu epoki rozkwitu panowania ormiańskiej dynastii Bagratydów i odgrywał ważną rolę jako centrum duchowe, naukowe, edukacyjne i kulturalne. Klasztor ten jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dalej tego dnia udamy się nad brzeg jeziora Sewan zwanego „Armeńskim Morzem”. Jezioro to jest położone na wysokości około 1900 m m.p.m. i jest drugim na świecie co do wielkości słodkowodnym jeziorem górskim. Właśnie u brzegu tego Jeziora wybudowano między VIII a IX wiekiem tak zwany „Czarny Klasztor” będący miejscem banicji osób wysoko urodzonych. Następnie przejedziemy do Noratuz, gdzie znajduje się najbogatsza w całej Armenii kolekcja chaczkarów – kamiennych stel z wykutymi na nich krzyżami i bogatą ornamentyką. Są to tradycyjne ormiańskie płyty wotywne poświęcane ważnym wydarzeniom lub ludziom. Chaczkary w 2010 roku zostały wpisane na Listę UNESCO. Nocleg tego dnia planowany jest w Erywaniu.
Dzień 6 22.08.2024 - czwartek

Dzień 6

22.08.2024 - czwartek
Dzień rozpoczniemy od przejazdu do Geghard - Klasztoru Świętej Włóczni. Świątynię tą założyć miał sam chrzciciel Armenii i jej władcy, św. Grzegorz Oświeciciel. Stało się to tuż po (w 301 r.) uznaniu w tym kraju chrześcijaństwa za religię państwową. Od stuleci monaster jest miejscem kultu i pielgrzymek. W nim bowiem przechowywana była Włócznia Przeznaczenia, którą rzymski setnik Longinus przebił bok ukrzyżowanego Jezusa. Następnym punktem naszego programu będzie Mitra - antyczna świątynia grecko-rzymska z I wieku n.e. To jedyny tego rodzaju zabytek nie tylko w Armenii, ale w całym regionie zakaukaskim. Tego dnia odwiedzimy także miejsce, w którym Grzegorz Oświeciciel (święty misjonarz, patron Armenii) nawrócił króla Armenii w Roku Pańskim 301 i zapoczątkował linię katolikosów Kościoła ormiańskiego - Khor Virap, klasztor z IV wieku, położony w cieniu biblijnej góry Ararat (5137 m n.p.m.). To tutaj także Noe, pierwszy winiarz na świecie, zasadził podobno pierwszą winorośl. Następnie udamy się do Erywania, gdzie zobaczymy między innymi: słynna Kaskadę mającą pierwotnie upamiętniać 50-tą rocznicę włączenie Armenii do ZSRR, Akademie Nauk oraz budynek Opery. Odwiedzimy jedną z wytwórni armeńskiej brandy oraz zobaczymy pokaz „Grających Fontann” na placu Republiki.
Dzień 7 23.08.2024 - piątek

Dzień 7

23.08.2024 - piątek
Po śniadaniu udamy się do Eczmiadzyn – miasta kultu Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego oraz historyczna siedziba katolikosów, czyli najwyższych zwierzchników tego kościoła. Zobaczymy tam Katedrę – najważniejszą chrześcijańską świątynię w Armenii – wybudowana przez Grzegorza Oświeciciela. Chętni będą mogli także odwiedzić muzeum, gdzie przechowywany jest najcenniejszy skarb (w złotym relikwiarzu) - grot Włóczni Przeznaczenia, nazywanej również włócznią Longinusa. Dnia tego zobaczymy również Zwartnoc, wpisanych na Listę Dziedzictwa UNESCO ruin wczesnośredniowiecznej katedry i pałacu katolikosa Armenii o tej właśnie nazwie. Katedra ta miała miał zaćmić katedrę Eczmiadzyn. Na nocleg w tym dniu udamy się do Gruzji do miejscowości Wardzi.
Dzień 8 24.08.2024 - sobota

Dzień 8

24.08.2024 - sobota
Dzień rozpoczniemy od wizyty w Wardzi – skalnym mieście, które zostało ufundowane przez najwybitniejszą królową Gruzji – Tamarę - na przełomie XII i XIII wieku. Szacuje się, że w czasie najazdu wrogich wojsk mogło się tu schronić nawet 60 tysięcy ludzi. Następnie przejedziemy do Kutaisi, aby zobaczyć między innymi Katedrę Bagrati. Katedra należy do najwspanialszych zabytków kultury gruzińskiej “złotego wieku”. Z uwago na prowadzoną w ostatnich latach rekonstrukcję świątynia została usunięta z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przejazd na nocleg do Kobuleti.
Dzień 9 25.08.2024 - niedziela

Dzień 9

25.08.2024 - niedziela
Przejazd do Batumi – słynnego kurortu nad Morzem Czarnym, który rozkwitł w czasach Związku Radzieckiego. W czasie naszego pobytu w mieście będziemy mieli okazję zobaczyć wspaniały ogród botaniczny, przespacerować się nadmorskim bulwarem oraz zakosztować kąpieli w Morzu Czarnym. W okolicy Batumi również udamy się pod Twierdzę Gonio, w której wedle tradycji miał zostać pochowany apostoł Maciej. Powrót na nocleg do hotelu z dnia poprzedniego.
Dzień 10 26.08.2024 - poniedziałek

Dzień 10

26.08.2024 - poniedziałek
Wyjazd w kierunku Tbilisi. Po drodze zatrzymamy się w Jaskini Prometeusza – uważanej za jedną z najpiękniejszych na świecie. Przejdziemy trasą turystyczną udostępnioną dla turystów, gdzie będziemy podziwiać wspaniałe formy skalne. Następnie przejazd do rodzinnego miasta Józefa Stalina – Gori. Zwiedzimy muzeum poświęcone dyktatorowi, które otwarto w 1953 roku i zgromadzono w nim ok 40 000 eksponatów, włączając w to jego rzeczy osobiste, meble biurowe oraz prezenty, które otrzymywał na przestrzeni lat. Następnie przejazd do Uplisciche – największego na terenie Gruzji skalnego miasta. Uplisciche z języka gruzińskiego znaczy „Pańska Twierdza”. Początki osadnictwa w tym miejscu sięgają paleolitu, lecz do dziś przetrwały głównie zabytki z czasów rzymskich i Średniowiecza. W tym dniu również jest planowana degustacja wina w rodzinnej winiarni. Przejazd na nocleg do Tbilisi.
Dzień 11 27.08.2024 - wtorek

Dzień 11

27.08.2024 - wtorek
Po śniadaniu przejazd do Mcchety – dawnej stolicy Gruzji, gdzie w roku 337 proklamowano chrześcijaństwo jako religię narodową. Zobaczymy tutaj wznoszący się nad miastem kościół Dżwari (VI/VII w.), katedrę Sweti Cchoweli (XI w.) oraz klasztor św. Nino. W dniu tym przewidziany jest także czas wolny w Tbilisi. Nocleg w Tbilisi.

Dzień 12 28.08.2024 - środa

Dzień 12

28.08.2024 - środa
Około godziny 02:30 wykwaterowanie z hotelu i przejazd na lotnisko, skąd o 04:05 nastąpi wylot powrotny do kraju ( lot z przesiadką w Stambule). Po przylocie do Warszawy (około 09:40) transfer na miejsce zbiórki z dnia pierwszego i zakończenie pielgrzymki.

Galeria:

Gruzja - Armenia 17-28.08.2024/1
Gruzja - Armenia 17-28.08.2024/2
Gruzja - Armenia 17-28.08.2024/3
Gruzja - Armenia 17-28.08.2024/4
Gruzja - Armenia 17-28.08.2024/5
Gruzja - Armenia 17-28.08.2024/6
Gruzja - Armenia 17-28.08.2024/7
Gruzja - Armenia 17-28.08.2024/8
Gruzja - Armenia 17-28.08.2024/9
Gruzja - Armenia 17-28.08.2024/10
Gruzja - Armenia 17-28.08.2024/11
Gruzja - Armenia 17-28.08.2024/12
Gruzja - Armenia 17-28.08.2024/13
Gruzja - Armenia 17-28.08.2024/14
Gruzja - Armenia 17-28.08.2024/15

Terminy

please wait...

Położenie

Trasa

Rozkład jazdy

Dopłaty i zniżki

Proszę czekać ...